Легенди та перекази: Переяслав
    Напали печеніги на землі князя Володимира. Володимир пішов із військом їм навперейми і зустрів їх на річці Трубеж коло броду, де тепер стоїть Переяслав. І став Володимир на правому березі, а печеніги — на лівому.
    І під'їхав князь печенізький до ріки, і покликав Володимира, і сказав йому:
    — Випусти ти свого мужа, а я — свого, хай поборються. І якщо твій муж ударить об землю моїм, то не воюємо три роки; якщо ж наш муж здолає твого, то воюємо три роки.
    На тому й розійшлися. Послав Володимир по табору оповісника зі словами:
    — Чи нема такого богатиря, який би взявся боротися з печеніжином?
    І ніхто не наважився зголоситися.
    На ранок приїхали печеніги і свого мужа привели, а в наших не було. І почав тужити Володимир, звертаючись до своєї дружини, і прийшов один старий воїн до князя, і сказав йому:
    — Княже! Є в мене менший син. З чотирма старшими я пішов у твою дружину, а меншого вдома лишив. З дитинства ніхто з однолітків не міг його здолати. Одного ж разу, як я сварив його, а він м'яв шкуру, то розгнівався на мене і роздер шкуру руками.
    Князь, почувши це, зрадів і послав за ним. І привели його до князя, і князь розповів йому все. Він же сказав:
    — Княже, не знаю, чи здолаю печеніжина. Спробуй-но мене: чи нема в таборі бика великого і сильного?
    І знайшли такого бика, і велів він його роздражнити. Тварині припекли спину гарячим залізом, і бик, заревівши, побіг у степ. Коли ж він пронісся повз хлопця, той схопив бика за бік і вирвав стільки шкури з м'ясом, скільки йому рука захопила.
    І сказав йому Володимир:
    — Можеш боротися з печеніжином!
    А назавтра прийшли печеніги, стали кликати:
    — Чи у вас муж? Наш уже готовий!
    Володимир наказав своїм воїнам озброїтися, і стали обидва війська одне проти одного. Випустили печеніги свого мужа, і був він здоровенний і страшний. І виступив наперед молодий хлопець, і поглянув на нього печеніжин, і засміявся, бо був він середнього зросту, стрункий і тонкий у стані. І схопилися вони з такою силою, що земля задвигтіла у них під ногами. І здавив хлопець печеніжина руками до смерті, і вдарив ним об землю.
    І вигукнули руси, а печеніги побігли, а воїни Володимира погналися за ними, рубаючи їх, і прогнали геть зі своєї землі. Володимир же на радощах заклав город на місці того двобою і назвав його Переяслав, бо ж перейняв славу юнак той у печенігів. Володимир великим мужем зробив і юнака, і батька його. І повернувся Володимир у Київ з перемогою та славою великою.
 
< Попередня   Наступна >

Опитування

Кого Ви б хотіли?

Google

Привіт від ведмедика!

mishka_03.jpg

Хто на сайті?

Зараз на сайті: 9 гостей

Ads-реклама