Легенди та перекази: Як виникло с. Плоска
    Діялось це давним-давно, за наших славних гірських прадідів. Оповідають старі горяни про наше село легенду, звідки народилася назва його.
    Жив-був на горбі в хатині легінь. Звався він Михайлом. Сам з себе — гончар. Ліпив горянам глиняний посуд. Його купували люди, зберігали в ньому воду, молоко, вино. Мирно жили буковинці, завжди добрим словом нагороджували Михайла.
    А роки спливали. Позаздривши квітучому мирному життю горян, вороги-татари вирішили опанувати ним. З смертоносною стрілою, з ненавистю і люттю виступили полчища на землю горян. Зібралася вся община села, вирішила збудувати фортецю-оборонницю. А щоб вибрати ватажка, почали голосувати:
    — Михайло-гончар най буде,— більшість голосів виступили наперед.
    Потім приєднались і другі. Михайло став вожаєм.
    Працювали горяни день і ніч. Переборювали спеку, спрагу, дощі, холод. А кам'яна фортеця росла. Кожну посудину, яка була в кого, наповнювали чистою водою. Знали — довго буде литися кров, нестерпним буде бій.
    — Ми вборонимо нашу дідизну,— вірила вся громада.
    Насувалися грізні полчища завойовників. Вже здалеку до фортеці летіли отруєні стріли, ненавистю до горян кипіли ворожі серця.
    День і ніч йшов бій. Важкий, смертний. Багато в ньому полягло горян. Нестерпно хотілось пити, а води не ставало на всіх. Тоді Михайло, взявши плоского глечика, подався через спалахи боїв до цілющої криниці, яка стояла через десятки кілометрів від їхньої оселі. Набравши води, напоїв легінь-гончар знесилених гуцулів. Сила зародилась в жилах, заставила перемогти до кінця. А потім, коли ластівкою в село прилетіла перемога, зібрались на раду буковинці, вирішували, як оселю назвати. Одні говорили — Глечиком, а інші — Перемогою. Лише один Михайло, подивившись на глечик, сказав:
    — Друзі, давайте оберемо для оселі назву Плоска. Наш глечик плоский, хоча небагато в ньому було води, та цілу громаду підкрі пив, допоміг в нелегкій борні...
    — Най буде так, Михайле,— загула радісно громада.
    Отак Михайла підтримала вся громада. Село назвали Плоскою.
 
< Попередня   Наступна >

Опитування

Кого Ви б хотіли?

Google

Привіт від ведмедика!

mishka_07.jpg

Хто на сайті?

Зараз на сайті: 8 гостей

Ads-реклама